Kako putovanja utiču na naše zdravlje?

28 Sep 17

Tim psihologa sa univerziteta Tempere u Finskoj sproveo je interesantnu studiju kojom su ispitivane emocije koje turisti doživljavaju na putovanjima.

Psiholog Dr Jessica de Bloom, koordinator ovog istraživanja, izjavila je da su njene kolege istraživači došle do zanimljivih podataka od kojih turistička industrija može imati velike koristi.

Rezultati su pokazali da su ljudi koji često putuju, ne samo fizički zdraviji, nego su i srećniji od osoba koje to ne čine. Ispitanici koji su izjavili da radije troše novac na porodične odmore i vikend izlete, pokazali su se psihički stabilnijim, zadovoljniji sobom i srećnijim od onih koji novac troše na materijalna dobra, kao što su nakit, garderoba i elektronski uređaji.

Kako Dr de Bloom tvrdi, čin kupovine materijalnih dobara donosi intenzivno, ali veoma kratkotrajno uzbuđenje, koje se ne može upoređivati sa iskustvima i uspomenama koje se stiču tokom, na primer, ronjenja u Crvenom moru ili nakon uspona na vrh neke visoke planine. Objašnjenje ove pojave se krije u činjenici da utisci i uspomene na događaje koje ljudi lično dožive i u koje su uložili neki trud nemaju rok trajanja (za razliku od elektronskih aparata i sl.), ne mogu se ukrasti niti otuđiti od vlasnika, ne kvare se i „nose se“ uvek i svuda sa sobom, te da predstavljaju najveće bogatstvo koje čovek može posedovati.

Povremeni prekidi svakodnevnih rutina, takođe pozitivno utiču na zdravlje. Naučno je dokazano da ljudi koji tokom dužeg vremenskog perioda ne napuštaju mesto boravka, ne unose novine u svoje svakodnevne aktivnosti i ne putuju tokom godišnjeg odmora, imaju slabije zdravstveno stanje i kraći očekivani životni vek u odnosu na one koji to čine!

Lekari čak savetuju da je po zdravlje bolje korišćenje većeg broja kraćih odmora tokom godine, nego jednog dužeg. Dr de Bloom to upoređuje sa fiziološkim procesom spavanja i objašnjava da kao što ne možemo dugo odlagati san ili fizički odmor u toku dana, tako ni jedan dvonedeljni, letnji odmor ne može kompenzovati sav umor i stres koji se u organizmu nakupi tokom čitave godine. Da bismo pravilno održavali ravnotežu tela i uma, potrebno je da redovno spavamo, ali isto tako i da redovno putujemo, bez obzira na udaljenost i vrstu destinacije za koju se odlučimo, smatra ona.

Finskom studijom je uočena još jedna zanimljivost, a to je da se 17% ispitanika žalilo na lošije emotivno stanje tokom odmora nego u fazama pripreme i iščekivanja istog. Kao mogući razlozi za to se navode stres zbog troškova i obaveza oko organizacije, promena okruženja, prevelika ili nerealna očekivanja, iznenadna bolest ili uticaj promene klime na organizam. Kako bismo pomogli sebi i svojim saputnicima u prevazilaženju tih problema, predlaže se osmišljavanje različitih dnevnih aktivnosti, uz koje će vreme „proleteti“, a nelagodnosti biti potisnute u drugi plan.

Takođe, primećeno je i da poslednji dan na putovanju često u značajnoj meri utiče na opšti utisak koji imamo po povratku. Stoga, stručnjaci preporučuju da se pakovanje kofera i eventualne neodložne obaveze izvrše pretposlednjeg dana boravka, kako bi onaj poslednji, bio rezervisan samo za uživanje i sumiranje utisaka. Na taj način bi se izbegli i eventualni stresovi u slučaju da dođe do stiske s vremenom.

Teskt priredila:

MSc Ivana Mišković, Fakultet za sport i turizam